Гімназіада серед учнів закладів середньої освіти з настільного тенісу

25.11.2022

Сьогодні на базі Чернівецького багатопрофільного ліцею № 4  відбулася обласна Гімназіада серед учнів закладів середньої освіти з настільного тенісу (юнаки, дівчата)🏓
Учасники показали високий рівень підготовки, сплановану стратегію гри, уміння відстежувати м’ячі й прораховувати удари. Компетентне журі оцінювало успішні виступи в особистому змаганні, індивідуальну техніко-тактичну підготовку кожного гравця🏓

Today, on the basis of the Chernivtsi multidisciplinary Lyceum No. 4, the regional Competition among students of secondary education institutions in table tennis (boys, girls) was held🏓 The participants showed a high level of preparation, planned game strategy, the ability to track balls and calculate shots. A competent jury evaluated successful performances in a personal competition, individual technical and tactical training of each player.